Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Finał obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych

Sobota, 27 lutego 2016 roku, była ostatnim dniem obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych w Nowym Tomyślu. Obchody te trwały od poniedziałku, 22 lutego 2016 roku. Można powiedzieć, że sobotnie wydarzenia były kulminacją obchodów.

Od godziny 13:00 trwała gra miejska ulicami Nowego Tomyśla pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu, harcerzami, LOK Nowy Tomyśl. Grę przeprowadzili nauczyciele z ZSZIL im. dra K. Hołogi Piotr Kościański, Krzysztof Kurpiński.   W grze wzięło udział 11 drużyn, a drugie miejsce udało się zająć uczniom z naszej szkoły : Weronice Laufer, Patrykowi Cegielskiemu, Błażejowi Kossowskiemu.

Od godziny 15:00, na placu Chopina rozpoczęła się widowiskowa inscenizacja historyczna „Pamiętamy”, którą przygotowało Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca, a odtworzyły ją liczne grupy. Inscenizacja, która była „żywą” lekcją historii, która przez wiele lat była skrywana przed społeczeństwem, spodobała się mieszkańcom, którzy skorzystali z zaproszenia i przyszli podczas tego pogodnego popołudnia na plac Chopina.

Liczne pojazdy, prawdziwa broń, wystrzały – to wszystko sprawiło, że inscenizacja była bardzo widowiskowa i pozwoliła przenieść się w czasie, a mieszkańcy bardzo licznie uczestniczyli w tym wydarzeniu. Dla każdego czekała też grochówka ufundowana przez starostę nowotomyskiego Ireneusza Kozeckiego. Na koniec, gdy poproszono o uczczenie minutą ciszy Żołnierzy Wyklętych, kibice Lecha Poznań odpalili race i rozwiesili transparent z napisem „CHWAŁA BOHATEROM”. Wydarzenie to zostało również zauważone przez takie media jak TVP Poznań (poniżej materiał wideo z sobotniego „Teleskopu” TVP Poznań o godzinie 18:30) oraz Radio Merkury. W minionym tygodniu o Nowym Tomyślu było kilka razy „głośno” w ogólnopolskich mediach, ponieważ na początku tygodnia, gdy rozpoczynały się te obchody, również gościliśmy w naszym mieście TVP Poznań i Radio Merkury.

Dalsza cześć zaplanowanych na ten dzień wydarzeń odbyła się w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Na początku wręczono nagrody zwycięzcom gry miejskiej. Następnie, kilka minut po godzinie 16:30, rozpoczął się spektakl przygotowany przez Lwówecką Grupę Teatralną pt. „Śmierć Rotmistrza Pileckiego”. Niezwykły spektakl, pokazujący historię Witolda Pileckiego, był kolejną tego dnia „żywą” lekcją historii. Były chwile brutalne i wzruszające. Trwający ponad godzinę spektakl został nagrodzony przez przybyłą publiczność brawami na stojąco.

Po spektaklu na scenę wkroczył zespół „Ojej” z Bukowca, który zaprezentował w swoim wykonaniu kilka patriotycznych, pasujących do tematyki obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych, utworów. W skład grupy wchodzą uczennice naszej szkoły Natalia Knop i Lucyna Knop. Koncert również został bardzo pozytywnie odebrany przez zgromadzoną w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury publiczność, a występujące osoby otrzymały gromkie brawa na stojąco.