Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Gość specjalny Pan Janusz Niemiec

26 lutego w ZSZiL im. dra Kazmierza Hołogi od godz . 10.00 gościem specjalnym był Pan Janusz Niemiec.
Z kolei o godz. 17.00 – odbyła sie prelekcja Janusza Niemca /syna mjra Antoniego „Żubryda”, dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych/ z wprowadzeniem dr Z. Kościańskiego oraz koncert patriotyczny dzieci
z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu,
sala Nowotomyskiego Ośrodka Kultury.
Pan Janusz Niemiec, właśc. Janusz Żubryd (ur. 22 października 1941 w Sanoku) – inżynier, specjalista odlewnictwa, działacz społeczny, syn Antoniego i Janiny Żubrydów. Jako dziecko dwukrotnie więziony przez władze komunistyczne, po latach określony jako „najmłodszy więzień Polski Ludowej”.
Oddział Żubryda był najaktywniejszym polskim zgrupowaniem antykomunistycznej partyzantki w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. Poparcie udzielane mu przez miejscową ludność dobitnie pokazuje, po czyjej stronie stały wówczas sympatie bieszczadzkich Polaków.
W 2008 roku Janusz Niemiec, syn Antoniego Żubryda ps. „ZUCH” legendarnego dowódcy oddziału NSZ, spotkał mordercę swoich rodziców Jerzego Vaulina, który w 1946 roku zamordował z polecenia UB Antoniego i Janinę Żubryd strzałem w tył głowy. Na pytanie syna Żybrydów, dlaczego zabił mu także matkę, Vaulin odpowiedział: „czy w związku ze śmiercią rodziców otrzymał Pan od państwa odszkodowanie, bo jeśli tak, to powinien Pan być mi wdzięczny i mi podziękować”. Vaulin żył sobie spokojnie do ubiegłego roku kiedy zmarł. Nigdy nie odpowiedział za swoją zbrodnię, jak sam mówił „nie czuje pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem”. Janusz Niemiec opowie historie swojego ojca Antoniego Żubryda ps. „ZUCH”.