Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Międzypokoleniowa aktywność

Dnia 20 września 2017 roku podopieczni Domu Dziennego  Pobytu w Nowym Tomyślu  wraz wolontariuszami z Zespołu Szkól Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi, udali się na całodniową wycieczkę do Kłodawy i Lichenia. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu                          „ Międzypokoleniowa aktywność srebrną nicią tkana”, realizowanego w ramach konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2017.

W środowy, wczesny poranek, 25 osobowa grupa seniorów z Domu Dziennego Pobytu działającego przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Tomyślu oraz 15 wolontariuszy z naszej szkoły, pod opieką Anny Palickiej, Izabeli Frelich, Iwony Knop i Jolanty Adamczewskiej, zebrała się w celu odbycia wycieczki do Kłodawy i Lichenia.

Kopalnia soli kamiennej w Kłodawie w powiecie kolskim w województwie wielkopolskim, jest największą z pośród wszystkich kopalni soli w Polsce. Pod troskliwą opieką przewodnika poruszaliśmy się po pokrytych solą kopalnianych korytarzach. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zapoznać się z historią kopalni, specyfiką pracy górników oraz poznać ciekawe legendy i historie związane z wydobywaniem soli. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy  pamiątkowy kawałek soli.

Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym. Monumentalna pięcionawowa bazylika z centralną złotą  kopułą zbudowana jest na planie krzyża. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi. W świątyni znajduje się 365 okien symbolizujących liczbę dni w roku kalendarzowym, 52 otwory drzwiowe symbolizujące liczbę tygodni w roku kalendarzowym oraz 12 kolumn symbolizujących dwunastu apostołów. Po zapoznaniu się z architekturą obiektu mieliśmy czas na oddanie się modlitwie i indywidualne zwiedzanie.

Wycieczka zakończyła się około godziny 20 gdy  pełni wrażeń wycieczkowicze bezpiecznie dojechali do Nowego Tomyśla. Wyjazd stał się okazją do  przełamania stereotypów, zaciśnięcia więzi międzypokoleniowej oraz  wymiany poglądów ludzi starszych z młodymi.