Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Tematy „Bój o Lwów” oraz „Orlęta i bohaterowie Zadwórza” przybliżone podczas Akademii Niepodległości

26 marca 2019 r. w Auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Nowym Tomyślu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Akademia Niepodległości.

Dr Zdzisław Kościański wygłosił wykłady „Bój o Lwów” oraz „Orlęta i bohaterowie Zadwórza”. 

Bohaterska obrona Lwowa w 1918, 1919 i 1920 roku przeszła do legendy, a samo miasto zostało odznaczone – jako jedyne w okresie II Rzeczypospolitej – krzyżem Virtuti Militari. W odsieczy obrońcom Lwowa w marcu 1919 r. przyszły m.in. oddziały wielkopolskie pułkownika Daniela Konarzewskiego (około 3 tysięcy żołnierzy).

W wydarzeniu uczestniczyli  słuchacze  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu, uczniowie nowotomyskich szkół średnich, goście m.in.  z Poznania, Wolsztyna, Sierakowa, Opalenicy, Lwówka, Zbąszynia. Wykłady w Nowym Tomyślu współorganizują z Instytutem Pamięci Narodowej w Poznaniu:  Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Nowym Tomyślu i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Tomyślu.

Założeniem projektu – Akademia Niepodległości –  jest idea, aby spotkania odbywały się poza miastami wojewódzkimi i dużymi ośrodkami. Dla terenu działania oddziału poznańskiego wybrane zostały dwie lokalizacje: Nowy Tomyśl i Zielona Góra.