Kształcimy młodzież od ponad 75 lat.

Aktualności

Uroczysta akademia z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości

W tym roku przypada Stulecie Odzyskania Niepodległości przez naszą ojczyznę. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu generacji – odzyskaliśmy suwerenność. Z tej okazji 9 listopada br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia.

W obchodach wzięli udział zaproszeni goście: starosta powiatu nowotomyskiego – Ireneusz Kozecki, Wojskowy Komendant Uzupełnień – podpułkownik Przemysław Bojarczuk, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej – młodszy aspirant Jakub Kłosowski, dyrektor Miejskiej i Powiatowej biblioteki Publicznej – Lucyna Kończal-Gnap, dr Zdzisław Kościański oraz przedstawicielki rady rodziców – Anna Noculak i Agata Frąckowiak.

Uroczystość rozpoczęło – podobnie jak w większości szkół w Polsce – odśpiewanie wszystkich zwrotek polskiego hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor – Elżbieta Helwing. Podkreśliła, że doświadczenia wielu pokoleń Polaków potwierdzają trafność słów Seneki, że Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna. Społeczność naszej szkoły, nie tylko od święta, ale także w codziennych działaniach, stara się kultywować pamięć o tych, którym zawdzięczamy własne państwo. O tych, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Świadomość, że rok 1918 nie oznaczał końca zmagań o wolność, sprawiła, że podczas akademii oddaliśmy cześć nie tylko bohaterom sprzed stu lat, ale także następnym pokoleniom Polaków, którzy heroicznie walczyli o wolną Polskę.

Młodzież opowiadała o ostatnim stuleciu ojczystej historii. Wprowadziła zebranych w stan patriotycznej zadumy, recytując wiersze i wykonując szereg utworów muzycznych, wśród których znalazły się pieśni legionowe, utwory Jacka Kaczmarskiego i wykonawców z Piwnicy pod Baranami.

Na koniec głos zabrał historyk – dr Zdzisław Kościański, który, w niezwykle ciekawy, barwny sposób przedstawił wybitnych Polaków z naszego regionu, którzy mieli ogromne zasługi w dziele odzyskania niepodległości.

Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II TL1 i II TL2 oraz nauczyciele: Jolanta Adamczewska, Małgorzata Dzieżyc, Agata Walczak i Tomasz Kasper.