Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZS nr 2

6 marca 2020

5 marca 2020 r. w Zespole Szkół nr 2  im. dra Kazimierza Hołogi w  Nowym Tomyślu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy – poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” pt. Zaklęte karły reakcji. Polskie Podziemie Niepodległościowe w latach 1944-1956”, przy udziale  dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  w Poznaniu dra hab. Rafała Reczka.  Wystawa będzie eksponowana na górnym korytarzu szkoły do 30 marca b.r..

Następnie odbyło się w auli Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji – Wydziału Zamiejscowego w Nowym Tomyślu spotkanie młodzieży z Januszem Niemcem syna mjra Antoniego „Żubryda”, dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, który opowiedział  historie swojego ojca Antoniego Żubryda ps. „ZUCH” oraz swoje losy z nim związane. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół  nr 2 i. dra Kazimierza Hołogi oraz I Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu.

Janusz Niemiec, właśc. Janusz Żubryd (ur. 22 października 1941 w Sanoku) – inżynier, specjalista odlewnictwa, działacz społeczny, syn Antoniego i Janiny Żubrydów. Jako dziecko dwukrotnie więziony przez władze komunistyczne, po latach określony jako „najmłodszy więzień Polski Ludowej”.Oddział Żubryda był najaktywniejszym polskim zgrupowaniem antykomunistycznej partyzantki w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. Poparcie udzielane mu przez miejscową ludność dobitnie pokazuje, po czyjej stronie stały wówczas sympatie bieszczadzkich Polaków. W 2008 roku Janusz Niemiec, syn Antoniego Żubryda ps. „ZUCH” legendarnego dowódcy oddziału NSZ, spotkał mordercę swoich rodziców Jerzego Vaulina, który w 1946 roku zamordował z polecenia UB Antoniego i Janinę Żubryd strzałem w tył głowy. Na pytanie syna Żybrydów, dlaczego zabił mu także matkę, Vaulin odpowiedział: „czy w związku ze śmiercią rodziców otrzymał Pan od państwa odszkodowanie, bo jeśli tak, to powinien Pan być mi wdzięczny i mi podziękować”. Vaulin nigdy nie odpowiedział za swoją zbrodnię, jak sam mówił „nie czuje pokuty, jest to moje największe bojowe przeżycie, zakończone zwycięstwem”.

Po raz kolejny ogłoszono powiatowy konkurs plastyczny „Niezłomni w drodze do Niepodległości Polski w roku 1920”, który ma na celu przedstawienie  sylwetek żołnierzy wyklętych i żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Uroczyste zakończenie tego przedsięwzięcia zaplanowano na drugą połowę maja 2020 r. 

Skip to content