Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

Uczniowie Hołogi na nietypowej lekcji historii w Belwederze

22 czerwca 2016

Uczniowie Hołogi na nietypowej lekcji historii w Belwederze

Pod przewodnictwem wicekuratora dr  Krzysztofa Błaszczyka  w dniu 21 czerwca 2016 roku delegacje trzech szkół wielkopolskich ( Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr. K. Hołogi w Nowym Tomyślu, VIII Liceum Ogólnokształcącego  w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie ) udały się na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na lekcję historii w Belwederze. Kancelaria Prezydenta przyjęła uczniów i nauczycieli  z Wielkopolski – aktywnie biorących udział w pracach na niwie historycznej. Opiekunami uczniów ZSZiL byli nauczyciele historii:  Pani Dyrektor mgr Elżbieta Helwing, dr Zdzisław Kościański, mgr Piotr Kościański.

W nawiązaniu do zbliżającej się 60. rocznicy „Poznańskiego Czerwca”, lekcja poświęcona była tematyce roku 1956 i wydarzeń, jakie miały miejsce w Poznaniu oraz na jesieni w Budapeszcie. Prelegentem był Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury dr Janos Tischler, który ze swojej węgierskiej perspektywy przedstawił wydarzenia1956 roku. Jak zaakcentował prelegent czerwcowe wydarzenia z Poznania stały się impulsem dla społeczności węgierskiej i przyczyniły sie do wybuchu powstania jesienią 1956r na Węgrzech. Doktor J. Tischler pokazał także na zdjęciach przykłady przyjaźni pomiędzy narodami polskim i węgierskim, która dojrzewała w trakcie tragicznych wydarzeń roku 1956, przejawiająca się solidarnością i gestami ludzkiej pomocy udzielanej Polakom przez Węgrów i Węgrom przez Polaków.

Gospodarzem wydarzenia w imieniu Prezydenta RP Rzeczypospolitej Polskiej był Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Po odbytej lekcji był czas na rozmowy przy herbacie i kawie, m.in. Pana Kuratora i Pana Ministra na temat planowanych działań patriotycznych w województwie wielkopolskim. Następnie zwiedzono pomieszczenia reprezentacyjne Belwederu oraz wystawy poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Warto dodać, że na zakończenie spotkania minister Wojciech Kolarski przekazał zgromadzonej młodzieży zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca i do spotkania z Prezydentami Polski i Węgier.

Na temat spotkania zamieszczono szereg informacji w mediach, m.in.:

http://www.prezydent.pl/kancelaria/dzialalnosc-kancelarii/art,29,rok-1956-w-polsce-i-na-wegrzech–okolicznosciowa-lekcja-w-belwederze.html

http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/polsko-wegierska-lekcja-historii.html

https://mojepanstwo.pl/dane/twitter/23615265

http://dzieje.pl/edukacja/lekcja-historii-w-belwederze-o-roku-1956-w-polsce-i-na-wegrzech

http://newskitchen.eu/2016/06/20/lekcja-rok-1956-w-polsce-i-na-wegrzech-w-zwiazku-z-60-rocznica-poznanskiego-czerwca/

 

Po wizycie w Belwederze uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dr Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu udali się na zwiedzanie Warszawy.

Skip to content