Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

UCZNIOWIE Z HOŁOGI NA WYSPACH KANARYJSKICH

23 stycznia 2022

Zespół Szkół nr 2 (dawniej Zespół Szkół im. dra Kazimierza Hołogi) w Nowym Tomyślu od 2019 roku realizował projekt „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowany ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowego.
W dniach od 14.11.2021-11.12.2021 uczniowie mieli możliwość odbywania staży zawodowych na Wyspach Kanaryjskich (Fuertaventura). Tym razem grupa składała się z 28 uczniów oraz 4 opiekunów: mgr Jolanty Czyż, mgr inż. Lidii Dudek, mgr Marzeny Ginter oraz mgr Moniki Królik. Uczniowie odbywali miesięczne praktyki zawodowe w zawodzie, którym kształcą się w Zespole Szkół w Branżowej Szkoły I Stopnia w takich zawodach jak: sprzedawca, fryzjer, magazynier, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz Technikum: technik reklamy, technik logistyk, technik mechatronik.
Wyjazd ten przyczynił się do poznania przez młodzież możliwości hiszpańskich technik pracy w danym zawodzie. Grupa mieszkała w malowniczej miejscowości Corralejo. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali wiele przepięknych miejsc na Fuertaventura takich jak: Stare Miasto (odrestaurowany wiatrak), Dunas de Corralejo (Park Przyrody), w którym znajduje się 2600 ha wydm, fragment zastygłej lawy, stożek wulkaniczny, dziewicze plaże z turkusową, zachwycającą wodą. Corralejo słynie przede wszystkim z wielu plaż z jasnym, saharyjskim piaskiem oraz czystą wodą, które zachęcają do kąpieli, wylegiwania się na plaży oraz uprawiania sportów wodnych, w tym: surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu.
Rejs katamaranem na Wyspę Lobos – która jest małą wyspą znajdującą się między Lanzarote a Fuerteventurą. Z Fuerteventury dopływa się do niej wąską cieśniną La Bocayna. Pracodawcy kanaryjscy powierzali młodzieży dużo interesujących, a także rozwijających kreatywność zadań. Uczniowie wykazywali się precyzją, starannością i
pilnością w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
Dzięki miesięcznemu pobytowi grupa poznała kulturę hiszpańską miała możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach oraz uroczystościach, zapoznała się z językiem hiszpańskim oraz podnosiła poziom komunikowania się w języku angielskim, zakosztowała bardzo bogatej i różnorodnej kuchni kanaryjskiej. Wszyscy uczniowie wraz z opiekunami wrócili bardzo zadowoleni z bagażem nowych bardzo ciekawych doświadczeń oraz przeżyć.
Koordynatorem projektu jest mgr Jakub Prus, zaś po stronie szkoły mgr inż. Lidia Dudek. Był to już szósty wyjazd organizowany przez Zespół Szkół nr 2 (dawniej Zespół Szkół im. dra Kazimierza Hołogi) w Nowym Tomyślu na praktyki zagraniczne skierowany do uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia oraz Technikum. Do tej pory uczniowie mieli możliwość odbywania praktyk w Scheuditz (Niemcy- 2 razy), Barcellona Pozzo di Gotto (Sycylia- 2 razy), Bolonia (Włochy), Corralejo (Hiszpania- Wyspy Kanaryjskie).
Tekst: Lidia Dudek, zdjęcia: uczniowie ZS nr 2

Skip to content