Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

Wymiana Polsko-Niemiecka Agora

13 czerwca 2024

Dnia, 22 maja 2024 r., w ramach wymiany Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Agora, przedstawiciele klas pierwszych technikum Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, udali się do Urzędu Miasta i Gminy na spotkanie z Burmistrzem, panem Marcinem Bramborem oraz panią wiceburmistrz, Adrianną Brzostowską.
Uczniowie w ramach projektu realizują inicjatywy skierowane do mieszkańców małych miast i miasteczek. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji, młodzież wystosowała dwie petycje do burmistrza. Jako osoby dojeżdżające do szkoły transportem publicznym z terenu całego powiatu nowotomyskiego, zauważyli dwa problemy, z którymi borykają się uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Pierwszy z nich dotyczy braku wiaty przystankowej przy ul. Janusa, która okazałaby się niezbędna w okresie jesienno-zimowym, przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W drugiej petycji młodzież poruszyła problem samego busa miejskiego, który jest zbyt mały aby pomieścić wszystkich dojeżdżających uczniów. Często odmawiano im przejazdu właśnie ze względu na brak miejsc. W petycji uczniowie zaproponowali zwiększenie liczby kursów w godzinach największego zapotrzebowania lub wymianę busa na autobus, który pomieści większą ilość dojeżdżającej młodzieży. Uczniowie przedstawili cele swojego projektu oraz związane z nim potrzeby. Podkreślali jak ważny jest bus by punktualne dotrzeć na zajęcia lekcyjne, a także wiata, która ochroni przed deszczem i wiatrem tych, którzy mają bardziej skomplikowany dojazd do szkół. Petycje podpisało łącznie 700 uczniów z obu szkół ponadpodstawowych na terenie Nowego Tomyśla. Spotkanie z włodarzami miasta odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze i zaowocowało zaproszeniem do jazdy próbnej nowo zakupionym zero emisyjnym autobusem.

Skip to content