Kształcimy młodzież od 50 lat.

Aktualności

Aktualności

WYSTAWA BODY WORLDS & The Cycle of Life

26 października 2022

12 października klasa 4 GTM, wraz z wychowawcą p. Agnieszką Elantkowską- Szymańską, miała okazję odwiedzić wystawę pt. BODY WORLDS, której autorem jest anatom i twórca metody plastynacji, dr. Gunther von Hagens.

           Ekspozycję można było podziwiać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To jedna z tego typu wystaw, która  zdecydowanie wyróżnia się w historii, stając się tą najliczniej odwiedzaną, z łączną liczbą ponad 50 mln widzów! Zachwyca już od ćwierć wieku, wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

            Młodzież miałą możliwość poznania tajników i potencjału ludzkiego ciała oraz zmian w nim zachodzących – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Wystawa Body Worlds pozwala bowiem odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Jak mówią słowa wystawy: “Ciało ludzkie bowiem to fenomen przeciwieństw. Proste a jednak złożone. Kruche a jednak wytrzymałe”… Uczniom, w trakcie zwiedzania wystawy, malowały się na twarzach rózne emocje; zdziwienie, szok, obrzydzenie, strach,  ale nade wszystko fascynacja i chęć pogłębienia wiedzy. Mimo, że wystawa budzi wiele kontrowersji trzeba sobie jednak uświadomić, że nie opowiada ona o śmierci, ale o życiu i o każdym z nas.

            Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu.

            Po wystawie klasa udała się do kina w galerii Stary Browar.

Skip to content